Centrul de Studii Japoneze al Universităţii din Bucuresti organizează Simpozionul internaţional de Studii Japoneze “Center and Periphery in Japanese Culture”

Centrul de Studii Japoneze al Universităţii din Bucureşti organizează în perioada 5-7 martie 2016 a VI-a ediţie a Simpozionului internaţional de studii japoneze cu tema “Center and Periphery in Japanese Culture”. Simpozionul beneficiazǎ de sprijinul Japan Foundation.

Ceremonia de deschidere a simpozionului are loc sâmbătă, 5 martie 2016, la ora 9:45, în clădirea Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine a Universităţii din Bucureşti din Str. Pitar Moş nr. 7-13 (et. II). La ceremonie va participa şi E.S. dl Kisaburo Ishii, Ambasadorul Japoniei la Bucureşti. Domnia sa va susţine şi prelegerea inaugurală a simpozionului intitulată “Urban Policies in Japan”

Alte două prelegeri plenare vor fi suţinute de prof. Simon Kaner (East Anglia University) şi prof. Mikio Nishioka (Doshisha University).

La simpozion participă un mare număr de cercetători în domeniul studiilor japoneze din Anglia, Australia, Belgia, Cehia, Finlanda, Franţa, Italia, Japonia, Lituania, Noua Zeelandă, Polonia, România, Spania, Ungaria. Limbile oficiale ale simpozionului sunt engleza şi japoneza.

Programul complet va fi postat in curand.

Comments are closed.