Donaţie de cărţi din partea Nippon Foundation

Nippon Foundation, instituţie care sprijină Secţia de Japoneză a Universităţii din Bucureşti în primul rînd prin programul NF-JLEP (Japanese Language Education Program), a demarat recent şi un proiect de donaţie de cărţi către instituţiile din întreaga lume cu care are acorduri de colaborare. Secţia de Japoneză a Universităţii beneficiază de acest proiect încă de la prima fază, numită “100 Books for Understanding Contemporary Japan”.

Astfel, Secţia a primit recent, în cadrul acestui proiect, o donaţie de cărţi în valoare de 400.000 de yeni (aprox. 3.300 de euro). Este vorba de 74 de volume scoase în condiţii deosebite de unele dintre cele mai prestigioase edituri din Japonia, Statele Unite, Anglia sau Australia.  Temele sînt dintre cele mai variate, mergînd de la politica externă, istoria companiilor japoneze şi managementul în secolul XXI pînă la filmul contemporan, anime şi literatura postbelică.

Comments are closed.